Kable do ładowania samochodów elektrycznych

Kable do ładowania samochodów elektrycznych należą do podstawowych produktów, z których na co dzień korzystają posiadacze aut elektrycznych. Energię dla takiego pojazdu dostarczać można na różne sposoby, w tym poprzez zastosowanie ładowarki mobilnej lub stacji ładowania. Kabel jest niezbędnym akcesorium, jeżeli punkt poboru nie posiada przewodu zamontowanego na stałe. Wiele produktów tego typu znaleźć można w ofercie naszego sklepu EV +.

Jak prawidłowo wybrać kable do ładowania samochodów elektrycznych?

Kable do ładowania samochodów elektrycznych wyposażane są we wtyki z obu stron, które mogą być oznaczone jako typ 1 lub typ 2. Ich rodzaj należy wybierać zależnie od tego, jakie dany pojazd posiada gniazdko ładowania. Standardem europejskim jest typ 2, natomiast typ 1 wykorzystywany jest głównie w autach japońskich, amerykańskich i niektórych francuskich. Kabel typu 2 może osiągać moc na poziomie nawet 22 kW, czyli zdecydowanie więcej od kabla typu 1, który zapewnia 7,4 kW. Przekłada się to znacznie szybszy proces ładowania baterii w samochodzie elektrycznym.

Kompatybilność wtyków i możliwości ładowania

Aby dopasować kabel typu 1 lub typu 2 do modelu samochodu, należy sprawdzić kompatybilność wtyków. Nie jest to trudne, ponieważ wszystkie europejskie auta EV wyprodukowane po 2019 korzystają z przewodów drugiego typu. Aby zweryfikować zgodność z posiadanym pojazdem, wystarczy sprawdzić specyfikację produktu. Kable obu typów różnią się także możliwościami ładowania. Przewody typu 1 są przystosowane tylko do jednej fazy, podczas gdy przewody typu 2 mogą obsługiwać wszystkie trzy fazy. W praktyce przekłada się to na większą prędkość ładowania pojazdu przez drugi rodzaj kabla. Nie wszystkie auta elektryczne są jednak w stanie osiągać docelowe 22 kW, dlatego nawet wybór kabla o mocy wyższej nie przyspieszy czasu ładowania. Z tego względu warto sprawdzić maksymalną moc pojazdu wyrażoną w amperach.

Parametry kabla

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry kabla, takie jak jego długość i kształt. Produkt ten może mieć formę przewodu zarówno prostego, jak i spiralnego. Kable tego drugiego rodzaju są z reguły krótsze, a także mniej elastyczne. W naszej ofercie znaleźć można przewody o prostej budowie, które osiągają nawet 20 m. Takie rozwiązanie podnosi wygodę, zwiększając możliwości manewrowania pojazdem przy punkcie ładowania. Nie bez znaczenia pozostaje też moc kabla, która powinna być dostosowana do mocy maksymalnej pokładowej ładowarki samochodu elektrycznego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Filtruj
Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.